HORTUS MUSICUS, Hommage à brillance de Lune

11,00

Ludwig van Beethoven / Peeter Vähi
1 Hommage à brillance de Lune        10:45

Kategooria:

Kirjeldus

Ansambel HORTUS MUSICUS:
Andres Mustonen – viiul, kunstiline juht
Ivo Sillamaa – klaver
Valter Jürgenson – tromboon
Taavo Remmel – kontrabass

 

Buklett eesti, vene ja inglise keeles

 

 

Nur ein reines Herz kann eine gute Suppe kochen.

(L. van Beethoven)

 

 

  1. oktoober 2019. Pool tundi enne südaööd heliseb helilooja mobiiltelefon, helistajaks on Andres Mustonen.

“Peeter, eile lahkus meie hulgast mees, kelle spirituaalsesse maailma kuulume ka meie sinuga… Gija. Tean, et oled mõnikord suuteline kirjutama lühemat sorti loo vaid mõne tunniga, nüüd oleks seda hädasti tarvis. Ülehomme on Pärdi Keskuses ja Toomkirikus Gija mälestuskontserdid Hortusega, proov on juba homme (!) kell kaks. Koosseis oleks viiul, klaver või orel, tromboon ja kontrabass. Ka Erkki-Sven (Tüür – toimetaja märkus) lubas kirjutada paariminutilise loo.”

“Langetame pea ja süütame küünla… Aga vabanda, Andres, homseks küll midagi päris uut ei jõua. Ent mul on järgmiseks aastaks – Beethoveni juubeliaastaks – mõttes olnud üks Kuupaistesonaadi-teemaline muusika oboele ja orelile. See võiks ehk meie Gruusia sõbra meenutamiseks sobida. Võtan mõned tunnid uneajast ja katsun selle poolküpse idee kohandada Hortuse koosseisule.”

Järgmise päeva pärastlõunal ongi helilooja koos trükisooja noodipakiga Hortus Musicuse prooviruumis ning kahel järjestikusel päeval kõlab Beethovenist inspireeritud muusika kolmel Gija Kantšeli mälestuskontserdil Arvo Pärdi Keskuses ja Tallinna Toomkirikus. Tänaseks on “Hommage à brillance de Lune” on kõlanud erinevais paigus väga erinevate esitajatega ka oboe ja oreli versioonis, kuid käesolevale heliplaadile on muusika jäädvustatud just nõnda nagu see kõlas esmaettekandel.

 

Salvestatud 20. mail 2020 in Estonia Kontserdisaalis
Helirežissöör: Siim Mäesalu
Bukleti tekstid: meeta Morozov
Kaanepilt: Anna Litvinova
Foto: Peeter Vähi
Kujundus: Mart Kivisild

 

Duoversiooni (oboe ja orel) partituur saadaval Edition 49-st (Saksamaa), kvartetiversiooni partituur ja partiid (viiul, klaver, tromboon ja kontrabass) saadaval ERP-ist.