Cyrillus Kreek, Requiem / Tõnu Kõrvits, Kreegi vihik

12,72

Tõnu Kõrvits – Kreegi vihik:

1. Nüüd ole, Jeesus, kiidetud
2. Nüüd on see päev ju lõppenud
3. Ma kiitlen ükspäinis neist verisist haavust
4. Oh võta, armas Jeesus, vastu mult
5. Su hooleks ennast annan ma
6. Lenda üles kurbtusest
7. Minu hind, oh ole rõõmus
8. Ma vaatan üles mäele

Cyrillus Kreek – Requeim c-moll tenorile, segakoorile ja orkestrile:

9.   Introitus
10. Dies irae
11. Recordare
12. Oro supplex
13. Domine Jesu
14. Hostias
15. Sanctus
16. Agnus Dei

Kategooria:

Kirjeldus

Eesti Filharmoonia Kammerkoor

Tallinna Kammerorkester

Dir. Tõnu Kaljuste

 

Kordusväljaanne 2019

 

Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri koostöös sündinud plaat on austusavaldus Eesti muusikaelus umbes pool sajandit mitmekülgselt tegutsenud Cyrillus Kreegile, kes oli üks olulisemaid rahvusliku helikeele kujundajaid.

CD-plaadile on salvestatud tema looming peateos, 1927. aastal sündinud vokaalsümfooniline suurvorm “Requiem”, mida võib pidada pöördepunktiks helilooja loomingus ja esimeseks selle žanri teoseks Eesti muusikas. Teose valmimiseks kulus heliloojal kaks aastat ning ta ise pidas seda samuti oma elutööks.

Algselt eestikeelsele tekstile loodud teos on salvestatud ladina keeles, mis toetub Tõnu Kaljuste arusaamale Kreegi helikeele ja ladina keele kokkusobivusest ning dirigendi soovile mitmekesistada teose diskograafiat ja kuulajate valikuvõimalusi.

Tõnu Kõrvitsa teos “Kreegi vihik” segakoorile ja keelpilliorkestrile (2007) on ainest saanud Cyrillus Kreegi loomingust ning komponeeritud Kreegi kogutud Lääne-Eesti vaimulikele rahvaviisidele. Kaheksaosaline teos on ühelt poolt tänapäevane vaade rahvapärastele koraalivariantidele, mõjudes ühtlasi tänuavaldusena Cyrillus Kreegi mahukale pärandile.